13 PŘÍBĚH SLAMĚNKY S PŘÍRODNÍ ZAHRADOU - 1.Díl - dům

3. února 2015 v 18:44 | PiP |  Stavíme domeček
Cílem celé naší stavby je mít příjemné a zdravé bydlení, obklopené zahradou a volnou krajinou, v místě, kde je možné mít osobní vztahy, v místě, kde si děti mohou bezpečně hrát na zahradě, se sousedy, možná s několika blízkými zvířaty, v místě, které je pro život inspirující a obdařující.

ČÁST 1 - DŮM

Dům stavíme od května 2013. V současné době je dokončena hrubá stavba s téměř veškerou izolací, venkovní vápenné omítky z 85%, hrubé podlahy před položením dlažby a dřevěných roštů. Vnitřní omítky naopak jen asi z10%. Některé příčky ještě čekají na dokončení. Rozvody jsou připravené k zapojení.

Dům je z 95% z přírodních materiálů, čímž chce sám osobě přispět svou existencí k lehké recyklovatelnosti a zároveň prospět svým složením jeho obyvatelům.Zbylá procenta jsou různé trubky (vodovodní), izolace (elektrických rozvodů, pod podlahovým topením) a mnoho drobných detailů na výrobcích, které nelze příliš ovlivnit či těžko zcela vyčlenit (těsnění a kryty šroubků na oknech, pěna u dveřních otvorů atp) a nebo je příliš komplikované použít něco přírodního (perlinka, beton v podlahách a základech).

Dům je navržen pro rodinu s dvěma až třemi dětmi, s pracovnou a hostinským pokojem, jež bude sloužit pro návštěvy, případně k ložnici pro staré rodiče, případně k pronájmu, případně jako mladý byt pro děti (jsou zde rozvody pro kuchyň), případně jako prostor pro jiné poloveřejné účely (semináře, cvičení, léčení..). Obývací prostor je spojen s kuchyní a horním patrem galerií. Výrazným prvkem je krb, který organicky prostupuje spodním a horním patrem a má sloužit i jako takový magnet pro oči.. V horním patře jsou tři ložnice (zatím bez příček) a pracovna. Podkroví na výšku 5letého dítěte mělo původně být část mezonetových dětských pokojíčků, ale nakonec jsme zjednodušovali, co se dalo, takže vznikl klasický prostor pro sezonní věci a sušárna bylinek. Ke skladování potravin je zde individuálně odvětrávaná spíž a v plánu venkovní sklep 5 kroků od kuchyně. Na dům navazuje terasa, převážně modřínová a kryté zápraží se střešní zahrádkou. Více k tomu v části Zahrada. Pod terasou je plánován prostor pro plynovou bombu (2ks), která bude zásobovat plynový sporák v kuchyni.

KONSTRUKCE A ENERGETICKÉ ŘEŠENÍ
Konstrukce je masivní dřevěná, dle konceptu bratří Čejenů (viz Slaměnka - http://cejeni.cz/prirodni-domy/slamenka ), vyplněná slaměnými balíky o rozměrech 45x30x70-80cm, napresovaných na požadovanou hustotu k stavění. Dalšími konstrukčními prvky jsou příčky vybedněné z prken a nasypané hlínou), případně palubky, které drží podhled podlah, tedy vč. nad odvětrávanou mezerou od země). Izolace krovu je z dřevovlákna Steico flex 30cm. Podlahy jsou od spodu: slaměné balíky a buď s dřevěnou masivní podlahou na roštech vyplněných Sioporem (extrudovaný jíl) nebo v případě dlažby kombinace hobry, podlahovým systémem s polystyrenem a tenkým betonem. 2NP: steico flex, steico-hobra, hlína, prkna, dřevěná podlaha či skladba s dlažbou. Podkrovní podlaha jsou pouze kleštiny vyplněné zbytky Steico flexu 18cm, dřevo a osb. Osb, v rámci úspory stavebního času, používáme pouze v podkroví, které bude sloužit ke skladování věcí a sušení bylinek. Špalety oken a dveří jsou izolovány Steico Protec, škvíry zatěsněny konopnou vatou a v případě dveří i pěnou (prý kvůli pevnosti v otvoru). Dále také na střešní zahrádce nad zápražím.

Celkově se dům svou izolací směřovat k téměř pasivnímu domu, ovšem s difusně otevřenou konstrukcí. Systém vytápění je vodovodní, kombinovaný s elektrikou (plyn není k dispozici). Tedy kamna s vodovodním výměníkem napojené na akumulační nádrž (1000l) s možností dohřevu fotovoltaickými panely (cca 2kW) či vnitřní elektrospirálou. Tato nádrž je atyp vymyšlen panem ing. Pavlem Minářem ve spolupráci s f. Dražice, ovšem použit a vyzkoušen už i v jiných realizacích. Topení je rozvedené v podlahách a klasických či žebříkových radiátorech. Systém dále doplňuje jednoduchá rekuperace (tzv. krátká). V rozvodech jsme řešili také různé situace, záložní systém při výpadku elektriky (okruh na elektrocentrálu), samotíž v okruhu kamna - nádrž (tedy k topení není třeba čerpadlo na elektriku) a rozvody a vypínače pro vypnutí napájení (omezení elektrosmogu v ložnicích).
Voda a odpady jsou řešeny individuálně, tedy vlastní vrt a vlastní kořenová čistička odpadních vod. Není to nejlevnější řešení, ale v dané situaci téměř jediné možné bez používání složitých technologií a závislosti na nestátních podnicích. Do budoucna zvažujeme nějaký přepad ve studni, aby byla k dispozici vždy nějaká zásoba pitné vody. V lokalitě jsou výpadky proudu celkem časté, takže plánování chodu domu bez elektriky není vůbec od věci.
Povrch stěn a kamen bude hlína, hrubá omítka (hlína-písek-slaměná řezanka), z místní nedaleké pískovny a jemná v různých barvách a řadách od moravské firmy Picasa. Omítky jsou drženy buď přímo na balících, a nebo na rákosových roštech, na dřevě. Venkovní úprava domu je naopak vápenná omítka (uleželý hašený hydrát-písek-řezanka) se štukovou vrstvou, která je více odolná vůči klimatickým podmínkám než hlína. Štíty, které budou obloženy modřínovým dvojitým obkladem, jsme nakonec místo hliněné omazávky, která má zajistit vzduchotěsnost a která by u trámů praskala, naplánovali s hustší podstřešní folií.

DOVĚTEK A PLÁNY
Zajímavost snad jen k celému konceptu získání dřeva - dřevo jsme se snažili poptat u místních firem, leč jsme zjistili, že jej stejně kupují ze Slovenska, Německa či Rakouska, což výrazně navyšuje cenu, takže jsme se nebáli poptat i v Jižních Čechách, kde nám vyšli vstříc nejen cenově ale i lidsky, vč.s lunárním kácením (téměř vyšlo :)) a osobním přístupem ke stromům, které budou pokáceny. Ostatně i další pokusy dát zakázku místním firmám selhaly, takže bohužel, bereme ty firmy, které dovolují osobní přístup a empatii k našemu konceptu, takže zatím šikovné řemeslníky dovážíme převážně z jiných krajů.
Jak vyplývá, stavíme tedy kombinovaně, svépomocí a částečně dodávkou od firem, případně přizváním účastníků praktických workshopů. Uspořádali jsme dva: a to na slaměné stavění (pod dozorem autora ing. Pavla Melichera) a na hliněné omítky (pod vedením Honzy Pospíšila). Měli jsme zde i příjemné "přepadovky" pomocníků, což je vždy velmi milé a povzbuzující a také již návštěvy vyzvědačů, co a jak dělat-nedělat.
V tomto roce plánujeme dům dodělat k obyvatelnosti, a tedy mottem budou nejspíše hliněné omítky, podlahy dřevěné a dlážděné, podhledy a organické obklady. Workshopy spíše neplánujeme, možná na dekorativní omítky, ale kdo bude chtít zažít něco z plánovaných prací, klidně se ozvěte a budete vítáni.

architektonický návrh: Ing. Pavel Melicher - Anuet
úprava konstrukce: bratři Čejeni
úprava energetického řešení: ing. Pavel Minář - Ekostep

2015 domecek
2014 stavba domečku
2013 stavba domečku

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BenyM BenyM | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:13 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 WaclawJ WaclawJ | E-mail | Web | 30. dubna 2017 v 21:13 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama